en

Cash Lusika †

CHOVNÝ PES

*3. 4. 2005 - †13. 2. 2020

Barva: černobílá, vloha pro pálení

DKK: 0/0 (všichni vyšetření sourozenci také DKK 0/0) 

DNA CEA: NORMAL (Optigen test)

DNA CL: NORMAL (Optigen test)

DNA TNS: NORMAL (Dr. Alan Wilton test)

MDR1: +/+ (NORMAL) (Genomia test)

PRA, CEA, C, LL: negativní (2007, 2009, 2012)

Glaukom: negativní (2007, 2009, 2012)

Plnochrupý, skus nůžkový

ZKOUŠKY: LA1, LA2, ZVOP, ZZO, ZOP, BH, ZPU 1, OB-Z, CT zkouška, coursingová licence

VÝSTAVY: VN1, V1, vítěz třídy, krajský vítěz, V2

Otec: Cid Akumulator    Matka: Arina z Česalky

 

Cash je už od štěňátka velmi temperamentní pes s vyrovnanou povahou a neustálou chutí pracovat. Vyzkoušeli jsme spolu velké množství nejrůznějších psích sportů a musím říct, že jsem se ještě nesetkala s žádnou aktivitou, která by ho nebavila. Všechny cviky provádí s nesmírným nadšením, zápalem a v co největší rychlosti. Je to vášnivý aportér a má velmi silný pastevecký instinkt. Proto příliš neholdujeme výstavám a mnohem raději dáváme přednost sportu, ke kterému má Cash opravdu dobré předpoklady. A to jak díky svým sportovně úspěšným předkům, tak díky svému temperamentu a velké chuti pracovat. Z otcovy strany má Cash v rodokmenu převážně předky z pracovní ISDS linie, kteří byli aktivně využíváni k práci s ovcemi. Sám jeho otec Cid Akumulator je pes s nepřeberným množstvím sportovních a pracovních úspěchů. 3x naši zemi reprezentoval na Mistrovství světa v agility a dokonce 4x na Mistrovství světa záchranných psů (je jediná border kolie v ČR, které se podařilo nominovat na Mistrovství světa ve dvou různých sportech), Je Mistr Evropy v agility, Mistr border kolií v agility, A3 šampion, šampion výkonu, pes roku 2000, vicemistr Evropy Juniorů 2006, má složeny atesty IZS.. a má nespočet dalších mezinárodních úspěchů. Cashův rodokmen z matčiny strany tvoří velké množství sportovně úspěšných předků. Jeho matka Arina z Česalky se může pyšnit titulem Mistryně Evropy border kolií ve výkonu, evropská vítězka ve flyballu... Vůbec celý tento vrh "A" Z Česalky je opravdu vyjímečný svou pracovitostí. Arinin bratr Akim (dnes již legendární a mezi agiliťáky velmi známý pes) se stal dvojnásobným Mistrem republiky v agility a 2x se v tomto sportu nominoval na Mistroství světa. Bratr Aris, žijící v Polsku, se stal Mistrem Polska i Mistrem Čech v pasení a dvojnásobným Mistrem Polska ve flyballu...).

I my s Cashem provozujeme hned několik sportů. Závodně spolu běháme agility, které Cash nesmírně miluje a pro mě je vždy radost pozorovat, jak na parkuru září štěstím. Také závodíme v coursingu - ten se Cashovi už od malička nesmírně zalíbil a pro igelitový střapeček by byl ochotný položit život. Mezi jeho další velmi oblíbené aktivity, jimiž si zpestřujeme procházky, patří dogdancing a dogfrisbee. Nedávno jsme také začali cvičit u nás zatím nový sport zvaný obedience a když nám zbyde troška času, moc rádi si zajdeme zakousat na obranu nebo zastopovat. Ovšem Cashovou naprosto největší vášní je pasení. Jakmile spatří ovečky, nic ho nedokáže odradit. Pokud zrovna nejsou k dispozici ovečky, rád se spokojí i s menšími zvířaty. Nadšeně pase kočky, králíky, slepice, morčata.. nebo klidně dokáže strávit celé hodiny pozorováním rybiček nebo křečků v akvárku. Více se dozvíte v sekci Aktivity

Cash nemá reakci na střelbu. Je velmi přátelským k lidem a zejména malým dětem, což dokazuje splněním canisterapeutické zkoušky. K ostatním psům je naprosto nekonfliktní.

Svou temperamentní povahu velmi silně předává i svým potomkům, kteří pomalu začínají sklízet úspěchy na sportovním poli.